Výhody vinylových podlah

Pokud se tedy podíváme na výhody vinylových podlah, na jejich rozdělení, údržbu a další vlastnosti, rozhodně se tyto podlahové krytiny nemusí za nic stydět. Vinylové podlahy jsou značně odolné proti poškození, nevadí jim vlhké prostředí, jsou schopné udržet barevnou i rozměrovou stálost bez ohledu na prostředí kde jsou instalované, a to i na podlahovém vytápění. Také údržba a čištění těchto krytin jsou naprosto bez potíží. Vrchní tvrzená vrstva totiž snese i hrubé zacházení, například chůzi ve stejných botách v jakých se chodí ve venkovním prostoru, vydrží řádění psů a koček, hry dětí a působení jejich hraček, šlapadel a odrážedel. Vinylové podlahy se hodí stejně do domácího prostředí jako do silně zatížených komerčních a veřejně přístupných prostor.

Výrobci vinylových podlah rychle reagují na měnící se požadavky trhu a obchody trvale zásobují nabídkou stále nových vzorů, přičemž důsledně sledují trend věrné imitace přírodních předloh s dřevěnými a kamennými povrchy. Technologie výroby dvousměrnou reliéfní ražbou a 3D tisku vytváří vysokou věrnost vytvořené přírodní imitace, která je téměř neroznatelná od skutečné natura předlohy.

Důležitým kladným aspektem v porovnání s plovoucími podlahami je nízká hlučnost vinylu a nižší tepelná vodivost, která způsobuje, že vinylová podlaha je na dotek pocitově teplejší, než je tomu u většiny plovoucích podlah. Oproti plovoucím podlahám má vinylová krytina mnohem větší životnost, která může dosáhnout až padesáti let. Po celou dobu si však vinyl zachovává svoje příznivé užitkové vlastnosti v mnohém shodné s vlastnostmi plovoucích podlah. Mezi ně patří snadná údržba, odolnost proti přilnutí špíny, rezistence na vytváření skvrn od rozlitých tekutin jako je červené víno, kakao, káva atd. V případě poškození některého dílu vinylové dlažby se nejedná o takovou tragédii jako je tomu u jiných podlah. Díl se prostě nahradí rezervním kusem a podlaha může bez narušení funkce a vzhledu sloužit i nadále.

Nevýhody vinylových podlah

Nevýhodou vinylových podlah je nutnost mít připravený zcela rovný povrch bez nerovností, puklin a výstupků. Povrch musí být bez prachu a nečistot.

Určitou nevýhodou je v době, kdy se zákazník stále více orientuje na přírodní produkty a na produkty které nezatěžují přírodní prostředí, je právě zcela nepřírodní původ vinylu. Nicméně i ten je dnes využitelný pro recyklaci, byť výroba vstupního produktu této krytiny je zcela v režii chemického průmyslu.